TRADICIONALNA ŽUPANIJSKA SMOTRA „DANI KRUHA – DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE“

Učenički trio predstavio naš štand s temom tikve

Školska zadruga „Ilek“ ponovo je sudjelovala na tradicionalnoj Županijskoj smotri zadruga koja je održana u subotu, 20. listopada na Franjevačkom trgu u Varaždinu. Organizator smotre bila je Varaždinska županija u suradnji s Varaždinskom biskupijom, dok je domaćin bila srednja škola „Arboretum Opeka“ Marčan, a supokrovitelj Općina Vinica. Cilj smotre bio  je vrednovati postignuća škola na osnovi kreativnosti i originalnosti proizvoda i predmeta, estetske vrijednosti izložbenog prostora, pridonošenja originalnosti područja iz kojega škola dolazi, doprinijeti očuvanju tradicije i povijesne i kulturne baštine našeg kraja.

Predstavnici naše škole ovog su puta bili učenici Bruno Ivičević, Sara Jagenčić i Klara Težak pod vođenjem učiteljica Jelene Keretić i Mirjane Vrček. Tema naših proizvoda na Sajmu bile su tikve pa je čitav izložbeni stol bio ukrašen tikvama. Na štandu su se nalazili živopisni cvjetni aranžmani u izdubljenim tikvama i šarolikim tikvicama, kruh punjen tikvom, kolači, slasna juha od tikvica uz koju je bio veliki plakat, a k tome i zgodno osmišljeni listići s tiskanim receptom uz sličicu koju su posjetitelji mogli ponijeti sa sobom. Naš štand predstavljao je naš učenički trio u narodnoj nošnji, a  krasila ih je još njihova rječitost, dobra volja i osmijeh koji im nije silazio s lica, iako su ustali vrlo rano.

Hodogram događanja sastojao se od formiranje svečane povorke ispred Županijske palače, zajedničkog odlaska sudionika smotre do Varaždinske katedrale gdje je održana Sveta Misa zahvalnica, nakon čega se svečana povorka vratila na Franjevački trg. Uslijedila je svečanost otvaranja i priredba ispred Županijske palače te obilazak komisije i posjetitelja izložbenog prostora.

Franjevačkim trgom širio se miris kruha, kolača i slastica. Poseban ukras koji je krasio naš štand bila je ogromna zelenonarančasta tikva, teška četrdesetak kilograma, za koju su se poneke prolaznice sitnijeg stasa raspitivale mogu li je ponijeti kući. Kako je tikva bila malo teža ili lakša od njih, nije moglo biti ništa od dogovora.