Kaj zidaru treba, vrcalka ili mortalka?

Slavlje kajkavske riječi na 27. Kajkavskome etnografskom kvizu u OŠ prof. Franje Viktora Šignjara Virje i ove je godine, 6. studenoga  u svim sudionicima pobudilo osjećaj ponosa što smo kajkavski govornici, a time i čuvari kajkavske baštine.

Mi, odrasli, podsjetili smo se nekih već zaboravljenih riječi vezanih za stare obrte i zanate, koji su bili tema ovogodišnjega kviza, dok su školarci i dražesni gosti vrtićanci postali bogatiji za još nekoliko kajkavizama.

Pitalice, zagonetke, ukrašavanje licitara, izrada ogrlica od graha, predstavljanje projekata, krasnoslovi, scenske igre, kratki filmovi, nastupi gostiju, među kojima je bila i naša Scenska skupina koja se predstavila recitalom Moj dom, kviz su učinili zabavnim i poučnim. Za to su djelomice i zaslužne autorice i voditeljice kviza, učiteljica Silvana i knjižničarka Đurđica.

Srdačan doček ravnateljice Marice Cik Adaković, učenika i osoblja škole zagrijale su kajkavske duše ravnateljice Anđelke Rihtarić (članice prosudbenoga povjerenstva), učiteljice Maje Priher (voditeljice Scenske skupine) te knjižničarke Tatjane Slunjski (vrijedne fotografkinje) te nas potaknule na brižno njegovanje domačega nam kaja.