Zanimljiv spoj početaka pismenosti, glazbe i knjiga

Članovi Dodatne skupine iz Hrvatskog jezika, Povijesne i Fotografske skupine te naši tamburaši i zboraši posjetili su 13. studenoga 2018. Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu, Koncertnu dvoranu Vatroslava Lisinskog te Sajam knjiga i učila Interliber 2018. Voditeljica puta bila je naša knjižničarka Tatjana Slunjski, a učenike su pratile učiteljice Jelena Keretić, Maja Priher, Gordana Šimunec i Magdalena Njegovec.

Prvo odredište bila nam je Nacionalna i sveučilišna knjižnica gdje smo razgledali zanimljivu izložbu o glagoljici pod nazivom „Slovimo glagoljicom“. Oduševio nas je robot koji je glagoljicom ispisivao naše inicijale, a i sami smo ručno, na pametnoj ploči, napisali svoje vlastito ime glagoljicom. U knjižnici smo posjetili i 3. kat te doživjeli prekrasan pogled iz knjižnice prema središtu grada, spoj unutarnje i vanjske arhitekture.

Zatim smo krenuli prema Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog gdje smo u društvu više stotina učenika iz drugih škola poslušali djelo Slike s izložbe skladatelja Modesta Petroviča Musorgskog u izvedbi Simfonijskog orkestra HRT-a pod ravnanjem vrlo pristupačnog i šaljivog, poznatog dirigenta Alana Bjelinskog. Maestro nam je ujedno predstavio kako pojedine skupine instrumenata doprinose raskošnoj zvučnoj slici jednog velikog orkestra.

Nakon koncerta uputili smo se na posljednje, ali nama vrlo važno i zanimljivo odredište, najveći sajam knjiga u Hrvatskoj - Interliber 2018. koji se održavao u paviljonima 5. i 6. na Zagrebačkom velesajmu. Imali smo četiri sata za razgledavanje i kupnju knjiga. Neki od nas su upoznali i spisateljicu Niku Ilčić te se s njom fotografirali i kupili njezinu knjigu.