Grad u kojem anđeli spavaju

Učenici petih i šestih razreda sudjelovali su na terenskoj nastavi, organiziranoj 28. listopada 2019. godine u pratnji učiteljica Tamare Pofuk, Jelene Keretić, Maje Priher, Sunčane Lelkić, Martine Lakuš i učitelja Igora Pučeka.

Obilježavajući Mjesec hrvatske knjige, posjetili smo Odjel za djecu Gradske knjižnice „Metel Ožegović“ gdje je pod stručnim vodstvom održana edukacija. Upoznali su nas s uslugama namijenjenim djeci te nam pokazali fond rječnika i enciklopedija iz referentne zbirke.

Posjetili smo i Odjel za odrasle, a namijenjen je učenicima srednjih škola, studentima i svim odraslim osobama. Ovdje se nalazi najveći dio fonda organiziran u desetak zbirki. U ulaznom dijelu je čitaonica dnevnog i tjednog tiska u kojoj su i najnoviji brojevi različitih časopisa. Uz posudbeni odjel je i studijska čitaonica s bogatom referentnom zbirkom te spremišta na tri nivoa.

U Muzeju anđela varaždinski slikar Željko Prstec uveo nas je pričom u svijet anđela.

- Najviše sam volio gledati u oblake i taj svijet koji se odvijao pred mojim očima, brodovi, ljudi, životinje, anđeli, bilo je poput nekog filma. Iako sam cijelo vrijeme slikao, privlačila me i tehnika. – ispričao je slikar Željko Prstec.

Šetnjom i potragom za svojim anđelom kroz “grad u kojem anđeli spavaju” imali smo  priliku proviriti u skrivene kutke Varaždina i provjeriti spava li tamo negdje možda i naš anđeo.

Pogledali smo predstavu „Trojica u Trnju“ u Hrvatskom narodnom kazalištu Varaždin nastaloj prema romanu Pavla Pavličića,  a za kazališne daske roman je pripremila Ksenija Krčar, koja je ujedno i redateljica. Zanimljiva predstava puna akcije i napetosti oduševila je nas učenike. Priča prati trojicu prijatelja koji se spletom okolnosti nađu usred prave pustolovine koja uključuje pljačku banke, nestanka jednog od njih i hvatanje samih zločinaca.

Doživljaj je bio u ručati u Studentskom restoranu. Tamo smo slučajno naišli na novog igrača NK Varaždina iz Gane, Patricka Juniora Osseia Kessea. Svi su se fotografirali s njim, a posebno su se tome razveselili dječaci.

Prije nego smo krenuli upoznavati velike gradove, upoznali smo grad u neposrednoj blizini. Saznali smo kako je i naš zavičaj prepun bogate povijesti koju treba upoznati, naučiti i ne zaboraviti.